Лужники: топ стадионът на Световното по футбол през 2018 празнува 60 години

Московският стадион „Лужники“ е построен през 1956 г., малко след като руските атлети се състезават за първи път на Летните олимпийски игри в Хелзинки през 1952 година.

Московският стадион „Лужники“ е построен през 1956 г., малко след като руските атлети се състезават за първи път на Летните олимпийски игри в Хелзинки през 1952 година.

Музейят на Москва
Най-известният стадион в Русия, който е бил домакин на Летните олимпийски игри през 1980, прие ново предизвикателство и е готов да разкрие новия си облик преди старта на Световното първенство по футбол през 2018 година. Днес той празнува 60-годишния си рожден ден.
Отборът на СССР, който се представя неочаквано добре и печели второ място на стълбицата в Хелзинки, е имал нужда от постоянно тренировъчно пространство. Съветските архитекти и строителни работници обединили сили и издигнали новия стадион само за 450 дни.
Не е изненада, че новата колосална конструкция била кръстена на Владимир Ленин. През 1992 г. стадионът е прекръстен на „Лужники“. / „Лужники“ е домакин на победния парад на съветските шампиони от Летните олимпийски игри в Рим през 1960 година.
Стадионът е разположен в живописен район зад Ленинските (днес Воробьовите) хълмове и ректората на Московския държавен университет.
„Лужники“ прави бляскав дебют като домакин на церемонията по откриването на шестия Световен фестивал на младежта и студентите през юли 1957 година.
За първи път СССР е домакин на международен фестивал от такава величина.
Огромният стадион бил идеалното място за церемонии на спортни събития, предназначени да демонстрират духа на комунистическото общество. / 1959 г., церемония по откриването на втората Спартакиада на народите от СССР.
Отвъд океана обаче „Лужники“ най-вече е свързван с Летните олимпийски игри от 1980 г., особено с прочувствената церемония по закриването им.
 „Лужники“ бил също и основният футболен стадион по съветско време и дом за националния отбор по футбол на СССР. По време на футболен мач стадионът преживява и най-лошата си трагедия, когато 66 души са премазани до смърт по време на мач на УЕФА през 1982-83 г. между ФК „Спартак Москва“ и ФК „Харлем“ на 20 октомври, 1982 г. / 1985 г., приятелска среща между СССР и Западна Германия.
Комплексът „Лужники“ се състои от множество сгради, включително ледена писта, тенис кортове и целогодишен външен плувен басейн.
 След падането на Желязната завеса „Лужники“ се превръща в най-доброто място за концерти в Москва, посрещайки изпълнители като Майкъл Джаксън, Мадона, Металика и Ред Хот Чили Пепърс. / 1979 г., Елтън Джон на „Лужники“.
През 1997 г. „Лужники“ се сдобива с панорамен покрив, който да пази зрителите от дъжда. Въпреки това, много от феновете критикуват арената за слабата видимост от повечето места.
Друг недостатък била изкуствената трева, която увеличава риска от контузия.
За финала на Шампионска лига през 2008 г. е поставена естествена трева, но малко след мача я сменят с добрата стара изкуствена настилка. / Кристиано Роналдо от „Манчестър Юнайтед“ празнува с купата в края на финалния мач от Шампионска лига на стадион „Лужники“ в Москва.
Най-скорошният славен момент на „Лужники“ беше през август 2013 г., когато Москва беше домакин на Световното първенство по лека атлетика, под ръководството на Международната федерация по лека атлетика (ИААФ). / Ямайският лекоатлет Юсейн Болт празнува третия си златен медал на Световното първенство по лека атлетика на стадион „Лужники“ в Москва.
В момента стадионът претърпява пълна промяна, за да възкръсне като феникс за първия мач и финала от Световното първенство по футбол през 2018 година.

Този уебсайт използва "бисквитки". Кликнете тук , за да разберете повече.

Приемам "бисквитките"